Головна » Статті » Роботи

Роботи Іванової Юлії Андріївни
Фрагментинауково-дослідницької роботи на тему: „Символіка та орнаментика у писанкарстві та вишивці різних регіонів України» ”. Іванової Юлії, члена секції „Мистецтвознавство” 

У декоративно-прикладному мистецтві  народу України провідне місце займає вишивка та писанкарство. Зв'язок орнаментальних мотивів у вишивці та писанкарстві – тема, яка вимагає комплексних досліджень історичних та мистецтвознавчих дисциплін. Рішення її дозволить на якісно новому рівні поставити ряд етносоціальних і культурно-історичних проблем розвитку народно-декоративного мистецтва та генези орнаменту.
В процесі мого дослідження було виявлено,  що мотиви орнаментів  вишивки  і писанкарства дуже перекликаються.  
       Метою та завданнями мого дослідження є порівняльний аналіз орнаментики і символіки у писанкарстві та вишивці  за різними регіонами України Поділля, Північної, Східної, Західної та Південної   України.

       Предметом дослідження є вишивка та писанки різних регіонів України.

      Об’єктом дослідження є детальний аналіз орнаментальних візерунків на вишивці та писанках, порівняння архаїчних елементів орнаменту, властивих для вишивки та писанкарства різних регіонів України.

Гіпотеза дослідження: різниця між елементами символіки на писанках і у вишивці полягає лише в способі виконання: більш пластичні, заокруглені лінії – на писанках, більш геометризовані форми – у вишивці. На писанках мотиви створюють, як правило, власну завершену композицію, в той час як у вишивці дані мотиви губляться в багаторазовому повторенні стрічкового орнаменту.

Актуальність дослідження: у наш час, коли професійне мистецтво пережило вже, мабуть, усі спокуси відособлення та граничної індивідуалізації, а археологія та суміжні науки відкрили цілий новий материк фактів культури глибокої давнини, є нагальна потреба нового погляду на витоки, історію та самий зміст явища, яке відоме під назвою «Народне мистецтво» - вишивка, писанкарство. Збереження та примноження національних традицій та мистецтва українського народу є одним з головних завдань підростаючого покоління.

В результаті дослідження  відтворено  зразки писанки і вишивки 23 областей України,  які дійсно підтверджують, що  мотиви орнаментів  вишивки  і писанкарства дуже перекликаються.  У Центрі дитячої та юнацької творчості за матеріалами мого дослідження та пошукових експедицій створено музей декоративно-ужиткового мистецтва, у якому зібрано колекцію з більше як шестисот писанок, відтворених вихованцями Зразкової школи писанкарства «Дивосвіт», колекцію українських рушників та вишиванок  різних регіонів України, домашнього начиння 18-19 століття. Фотоматеріали цих зразків я представляю як результат мого дослідження.

Список використаної  літератури
1.Матеріали науково-практичної конференції «Писанка – символ України» з Міжнародного з’їзду писанкарів 2-7 вересня 1992 року/ К.: 1993. – 121с.
2.Білоус О., Сташук З. Школа писанкарства: Навчально-методичні рекомендації. – К.:РВЦ КПДЮ, 2005. – 44с.
3.Художественное вышивание: Альбом / Гасюк Е.О., Степан М.Г. – 2-е изд. – К.: Вища школа. Головное изд-во, 1983. – 240с.
4.Писанки Українських Карпат. – Ужгород: Карпати, 2002. – 238с.; іл.
5.Знаки. 155 стародавніх українських вишивок (упорядник Тетяна        Островська ). – К.: «Соняшник», 1992. – 72 с.
6.Знахарчук - Чугай Р.В.  Українська народна вишивка. К.: Наукова     думка, 1988. – 192 с.
7.Комарова Л. Вишивки Київщини переджовтневого часу // НТЕ. – 1963. - №1. –С 86-90.
8.Історія українського мистецтва: В 6-ти т. – К.: Голов. Ред.. УРЕ, 1966-1988. – Т. 1-6.




Участь у конкурсах писанкарства, проведення майстер-класів 
Івановою Юлією



Участьу Всеукраїнському конкурсі писанкарства «Воскресни, писанко!»


Підчас зустрічі з Зоєю Сташук – членом Національної спілки майстрів народногомистецтва України, заслуженим майстром народної творчості України, Відмінникомосвіти України


Традиції писанкарства продовжують Іванова Юлія таТурукіна Наталія

КартаУкраїни зі зразками вишивки та писанок створена за дослідженнями Іванової Юлії




Джерело: http://vasilkivcdut.at.ua/_pu/0/82449244.jpg
Категорія: Роботи | Додав: Admin (15.12.2011)
Переглядів: 721 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]